EMBRİYOSKOP

EMBRİYO İZLEME SİSTEMİ (EMBRİYOSKOP (Time Lapse))

Embriyoskop, time lapse

Tüp bebek tedavisinde hala cevaplanamamış sorulardan birisi de , “hangi embriyonun rahime tutunma şansının en yüksek olduğunun nasıl anlaşılabileceği”dir. Bu olasılığı artırmak için yaptığımız embriyonun mikroskop altında değerlendirilmesi her zaman yeterli olmamaktadır.

Bu durum nedeniyle, en iyi embriyoyu seçmek için başka parametrelerin gerektiğini düşünerek uzun çalışmaların sonucunda, embriyonunun uygun ortamının dışına çıkartılmadan tüm gelişmesinin izlenmesini sağlayacak sistem geliştirilmiştir. Bu sistemi sağlayan cihaza “embriyoskop” adını verilmektedir. Bu cihaz sayesinde embriyoların gelişimi 20 şer dakikalık aralarla kayıt altına alınmakta ve embriyo cihazın dışına çıkartılmadan bu görüntüler kayıt edilmektedir.

Böylece döllenme sonrasında, hücre bölünmeleri ve büyüklükleri, blastosist oluşumu kaydedilerek, embriyo seçimi esnasında tekrar izlenebilmektedir. Bu sayede mevcut embriyolardan rahime tutunma olasılığı en yüksek olan embriyo seçilmektedir. Kötü embriyo gelişimi olan olgularda da bu sorunun hangi aşamada başladığını ve hangi olası problemin yansıması olduğuna dair bilgiler elde etmekteyiz.