EMBRİYO DONDURMA

Embriyo Dondurma İşlemi (Kriyoprezervasyon)

Tüp bebek uygulamalarındaki en önemli işlemlerden birisidir. Yeterli sayıda yumurtası ve transfer edilebilecek sayıdan fazla embriyosu oluşan hastalarda, çiftin de onayı alınarak embriyo dondurma işlemi yapılmaktadır. Böylece transfer sonrası gebelik oluşmaz ya da düşükle sonuçlanırsa anne adayı tekrar aynı tedaviyi ve işlemleri tekrarlamak yerine dondurulmuş embriyolarını kullanabilmektedir. Bu işlem öncesi hazırlık süreci ağızdan alınan haplarla basit şekilde planlanabilmektedir. Dondurulmuş embriyo transferinde gebelik oranı, taze uygulamada elde edilen gebelik oranlarına yakın olup, düşük olasılığı biraz daha fazladır. 

Anne adayının bazı sorunları nedeniyle transferin yapılamaması durumunda da (OHSS, intrakaviter polip, vb) embriyoların hepsi dondurulmaktadır. Koşullar normale döndüğünde transfer uygulanmaktadır.

Embriyo dondurma işleminde önemli olan çözme sonrası embriyolarının canlılık oranıdır. Vitrifikasyon adı verilen yöntem özellikle 5. Gün ve 6. Gün embriyolarında çok başarılı olmaktadır. Çözülme sonrasında ise %100’e yakın canlılık oranı elde edilmektedir.