Arama

POLİKİSTİK OVER SENDROMU (PCOS)

POLİKİSTİK OVER SENDROMU (PCOS)

POLİKİSTİK OVER SENDROMU (PCOS)

Polikistik over sendromu, adet düzensizliklerinin başta gelen nedenlerinden biridir.Doğurganlık çağındaki kadınlarda gebe kalma potansiyelini etkileyebilir hatta  fiziksel problemlere (tüylenme,yağlanma,akne) ve uzun vadede bazı sistemik bozukluklara (kalp hastalıkları ve diabet) sebep olabilir. Doğurganlık çağındaki kadınların yaklaşık 10 tanesinden birinde PCOS görülebilmektedir.

Nedenleri

Polikistik over’in  nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte bazı faktörlerin (genetik ve insülin metabolizması problemleri gibi) bu sendromu tetiklediği düşünülmektedir. Bazı araştırmacılar Polikistik over’in aile içinde genetik geçişinin olduğunu hatta Polikistik over hastalarının annesinde veya kızkardeşinde de Polikistik over olduğunu tespit etmişlerdir. Şeker metabolizmasını ve gıdaların enerjiye dönüşüp kullanılması veya depolanmasını düzenleyen insülin hormonunun da Polikistik over ile bağlantılı olabileceği düşünülmektedir. Vücutta biriken aşırı insülin Polikistik over hastalarında sivilcelenme, kıllanma, kilo alımı ve yumurtlama problemlerine yol açmaktadır.

En sık dikkat çeken semptomlar şunlardır:

  • Adet görememe, düzensiz adet dönemleri
  • Aumurtlama bozukluklarına bağlı kısırlık
  • Hirsutism ( yüz, sırt, göğüs, karın… bölgelerinde kıllanma)
  • Yumurtalık kistleri
  • Akne, yağlı cilt, kepeklenme
  • Kilo alımı, obezite
  • İnsulin rezistansı veya Tip 2 Diabet
  • Yüksek kolesterol ve hipertansiyon
  • Saç dökülmesi

PCOS tanısı konduktan sonra hastaların bilgilendirilmesi ve kişiye özel stratejinin belirlenmesi çok önemlidir.Çocuk arzusu olmayan hanımlarda doğum kontrol hapı kullanımıyla hem adetlerin düzeni sağlanır hem de karşılanmamış hormon düzeyleri kontrol edilir.

Kilo fazlası varsa,uygun bir dietle kilo kaybı ve hayat tarzı değişikliği çok önemlidir.Vücut ağırlığındaki %10 ‘luk bir azalma adetlerin düzene girmesini sağlayabilir.Yumurtlamanın başlamasını kolaylaştırabilir.

Metformin adı verilen ilacın özellikle insülin direnci olan olgularda olumlu etkisi vardır.İlaç kilo kaybına neden olurken oosit kalitesini de artırmaktadır.

İnfertil olgularda basit yumurtlama tedavilerinden,tüp bebek uygulamalarına kadar giden gereksinimler doğabilir.