Arama

Endoskopik (Kapalı) Cerrahi

Endoskopik (Kapalı) Cerrahi

ENDOSKOPİK (KAPALI) CERRAHİ

İnfertil çiftlerin değerlendirilmesinde öncelikle basit temel testler uygulanır.Temel tanısal testlerin yapılmasını takiben kadına ait bir problem saptanırsa  endoskopik yöntemlere geçilebilir.

Ancak temel tanı testlerinde bir problem yoksa endoskopik cerrahinin uygulanıp uygulanmaması konusunda tartışmalar hala sürmektedir.

Genel olarak kadınlarda uyguladığımız endoskopik(kapalı) operasyonlar ikiye ayrılır:

  1. Laparoskopi
  2. Histeroskopi

 

LAPAROSKOPİK  CERRAHİ

Laparoskopi,karın içinin bir videokamera kullanılarak gözlenmesi ve gerekirse saptanan patolojilerin düzeltilmesidir.

İşlem ameliyathane koşullarında yapılır. Önce göbek deliğinden içeri sokulan bir iğne yardımıyla karın içine gaz verilir.Yeterli miktarda gaz verilmesini takiben göbek deliği hizasından içeri bir kamera sistemi yerleştirilir.Yapılacak cerrahi işleme göre belli bölgelerden 1 ya da 2 delik daha açılarak içeri sevkedilen aletler yardımıyla operasyon yapılır. Bu yöntemle yumurtalık  ve rahim ameliyatları yapılabilir, tüplere ait patolojiler düzeltilebilir. Son zamanlarda gittikçe artan bir sıklıkta rahim alınması gereken durumlarda da kullanılmaktadır.

Merkezimizde oldukça sık uyguladığımız laparoskopik operasyonlar sayesinde hastalarımız operasyon sonrası daha az ağrı hissetmekte, hastanede daha kısa süre kalarak günlük hayatlarına çabuk dönmektedirler. Ayrıca bu yöntemle yapılan operasyonlarda dokulara  hasar verilmez, enfeksiyon riski azalır, operasyon sonrasında dokularda yapışıklık gelişme olasılığı azalır.
Tüp Bebek Hastalarımızda laparoskopik cerrahiyi en sık kullandığımız durumlar:

Endometriozis ve çikolata kistlerinin çıkartılması

  • Myomektomi
  • Tüplerin bağlanması
  • Tüplerin çıkartılması
  • Over kistlerinin çıkartılması
  • Yapışıklıkların açılması
  • Rahim alınması

HİSTEROSKOPİ

Histeroskopi,rahim içininin  ve tüplerin rahim içine açılan  kısmının  bir kamera yardımıyla  incelenmesidir. İşlem anestezi altında yapılır. Vaginal yoldan yapılır. Rahim ağzının dilate edilmesini takiben özel bir kamera sistemi yardımıyla rahim içine girilir. Rahim içinin  genişletmesi için sıvı verilir.

Histeroskop içinden geçirilen aletler yardımıyla rahim içindeki yapışıklıklar açılır. Myom, polip vb. yer kaplayan lezyonlar çıkartılarak patolojiye yollanır. Ya da doğumsal uterus anomalileri düzeltilir.

Laparoskopi gibi histeroskopi sonrasında da hasta  daha az rahatsızlık hisseder ve çoğu kez evine birkaç saat sonra gidebilir.
Histeroskopi, çocuk sahibi olamayan kadınlarda  rahim içinin  değerlendirilmesnde olduğu kadari, tekrarlayan tüp bebek başarısızlıkları olan çiftlerde ve de  tekrarlayan düşükleri olan kadınların değerlendirilmesinde çok önemli bir yere sahiptir.