KIZLIK ZARI (HYMEN) HAKKINDA GERÇEKTEN BİLGİ SAHİBİ MİYİZ?

  • 04/12/2017 20:14
  • |
  • 0 yorum
1

KIZLIK ZARI (HYMEN) HAKKINDA GERÇEKTEN BİLGİ SAHİBİ MİYİZ?

Genel anlamda kızlık zarı hakkında en çok bilinen gerçek ;" varlığının bir kadının bakire olduğunu gösterdiğinden" ibarettir. Bu durum özellikle Arap dünyasında oldukça önemli olup, ilk ilişkiden sonra görülen bir miktar kanama, gelinin bakire (daha önce cinsel ilişkiye girmemiş) olduğunun kanıtı kabul edilir. Oysa bazen ilk cinsel ilişkiye rağmen kanama meydana gelmez ve böyle bir olay çiftler arasında büyük yanlış anlaşılmalara yol açabilir.

Cinsel ilişkinin ilk kez gerçekleşmesine rağmen kanama olmayabileceği gibi, kanamanın oluşması da kadının bekaretini kaybettiğini yani kızlık zarının yırtıldığını göstermez.

Şimdi bu konuyu ayrıntılı olarak gözden geçirelim;

Kızlık zarı nedir?

Kızlık zarı, vajina girişini çevreleyen bir zardır. Orta bölümündeki boşluk farklı şekil ve boyutlarda olabilir. Kadında doğumdan itibaren vardır ve doğal olarak zaman geçtikçe yıpranır.

Kızlık zarı neye benzer?

Kızlık zarının şekli kadından kadına değişir. Ama genel olarak 4 farklı tip kızlık zarı vardır.

Normal hymen: En sık rastlanan tiptir. Vajina girişini kısmen kapatır ve yarım ay biçimindedir.

Mikrodelikli hymen: Tüm vajina girişini çevreler ve açıklığı çok azdır.

Bölmeli hymen: Genellikle vajen açılışı iki ayrı bölme şeklindedir.

Deliksiz hymen: Hymen tüm vajina girişini kapatmıştır ve açıklık yoktur. Genellikle erken yaşlarda saptanır.Devam eden karın ağrısı vardır ve cerrahi müdahale gerektirir.Adet kanamasının dışarı akamaması,ağrıya neden olur.

Bir kadın hangi tip hymene sahip olduğunu bilebilir mi?

Bunu öğrenmeniz için, medikal bir muayeneden geçmeniz gerekir. Ama Ortadoğu’daki kadınlar bu tarz bir muayeneye sıcak bakmadıklarından, hangi tipe sahip olduklarını bilmezler.

Her kadında kızlık zarı var mıdır?

Çok büyük bir bölümünde olmasına rağmen 1000 kadından 1 inde kızlık zarı yoktur.

Kızlık zarının yırtılma sebepleri nelerdir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, kızlık zarı çeşitli sebeplerle yırtılabilir. Cinsel ilişki de bu sebeplerden biridir. Eğer tam bir yırtılma olmazsa ya da elastik bir yapıya sahipse, ilk kez cinsel ilişki olsa bile, kanama meydana gelmeyebilir.Kanama miktarı da yine zarın yapısına göre kişiden kişiye değişir.

İleri derecede elastik olan kızlık zarları, cinsel ilişkiden etkilenmezler. Vajinayı çepeçevre kaplayan ve açıklığı az olan tipler ise cerrahi bir müdahale gerektirebilirler.

Kanama sadece cinsel ilişkide kızlık zarının yırtılmasından dolayı mıdır?

Bu en önemli yanlış anlaşılmalardan biridir. Çünkü cinsel ilişkide kanamanın çeşitli sebepleri vardır:

1)Cinsel isteksizlik ya da yeterli cinsel uyarılmanın olmadığı durumlarda, kayganlaşma yeterli olmayacağı için, ilişki sonucunda vulva ve vajende  yıpranma ve tahriş  meydana gelebilir.

2)İlişki esnasında erkek sert ve kaba davranırda bu da tahriş ve doku hasarına neden olur.

3)Enfeksiyon varsa dokular hassas ve kanamaya meyillidir.

4)Kızlık zarı yırtılmıştır.

Kızlık zarı tamir edilebilir mi?

Himenoplasti (Kızlık zarı dikimi),kızlık zarının yeniden oluşturulması anlamına gelen kozmetik jinekolojik bir prosedürdür. Bu işlem yaklaşık 30-45 dk kadar sürer. Hastanede yatmayı gerektirmez. Lokal ya da genel anestezi kullanılabilir. İşlemden sonra hemen işinize dönebilirsiniz.Tam iyileşme 4-6 hafta sürer.İyileşme süreci basit ve ağrısızdır.İyileşme tamamlandığında,kızlık zarı kesinlikle yırtılmadan önceki gibi olacaktır.

Basit Tamir: Yırtılmış kızlık zarı parçalarının birleştirilmesi esasına dayanır. Mümkün olduğu kadar evlilik tarihine yakın olarak planlanır. Basit bir işlem olup, evlilikte 1 ay-6 hafta kadar önce yapılmalıdır. Genel ya da lokal anestezi yapılabilir.

Çok basit tamir: Geçici bir çözüm olup, evlilikten hemen önce yapılan işlemdir. Lokal anesteziyle yapılabilir.

Vajinoplasti: Daha büyük bir operasyon olup, evlenmeden uzun bir süre önce planlanmalıdır. İyileşme zaman alabilir. Genellikle, anestezi damar yoluyla uygulanır. Kişi ertesi gün günlük hayatına dönebilir.

Yorumlar (0)
Bir yorum gönder
İsim:
E-mail:
Yorum:
Güvenlik kodu: