İKİNCİ TRİMESTER

  • 06/10/2019 23:32
  • |
  • 0 yorum
1

İKİNCİ TRİMESTER

13. Haftalık gebeyim
Bebeğiniz bir limon kadar

Bebeğiniz: 8 cm ama bir görseniz neler yapabiliyor!

Artık ikinci trimester olarak tanımlanan dönemdesiniz. Hamileliğinizin de tam ortasında sayılabilirsiniz. Artık belirgin bir boynu var ve başını hareket ettirebiliyor. Ağzını açabiliyor, parmaklarını, ayaklarını, ellerini, dudaklarını harika bir şekilde oynatabiliyor. Yutkunuyor ve amniyotik sıvıdan yutabiliyor. Eğer onu yakından görme imkanınız olsaydı, sadece 8-9 cm’lik boyuyla bu yaptıklarına hayran kalırdınız!

Hoşçakal bulantılar; artık çok daha iyisiniz, değil mi?

Bedeniniz tüm gücüyle bebeğinizi beslemeye çalışıyor ve bu nedenle organlarınıza (karaciğer ve beyin hariç) daha fazla kan gidiyor. Bu haftadan itibaren biraz vücudunuzun su tuttuğunu hissedebilirsiniz. Aşırı şişmeler olursa mutlaka doktorunuza bildirin. Hafif egzersizlerinize devam edin. Bu haftanın iyi haberiyse mide bulantılarının artık bıçak gibi kesilmesi.

Artık hamileliğin rahat dönemlerine geçtiniz. Ve sanıyoruz bu duruma da alıştınız. Endişeleriniz, bu dönemde hafiflemeye başlayacaktır. Öyleyse içinde bulunduğunuz durumun tadını çıkartmaya ve kendinizi şımartmaya ne dersiniz? Kendinize daha bol vakit ayırmaya, sevdiğiniz kitapları okumaya, filmleri izlemeye çalışın. Ne de olsa bebek doğduktan sonra bu istekler bir süre rafa kalkacak.

Mide bulantılarınız azaldığı için iştahınız da açılabilir. Size yine “artık iki kişilik” yememeniz gerektiğini hatırlatayım. En önemlisinin dengeli beslenmek ve vücudunuza uygun spor yapmak olduğunu unutmayın. Bol bol sıvı tüketin. Aşırı tuz tüketimindense kesinlikle kaçının. Doktorunuzun önerdiği vitamin ve mineral takviyelerini almayı sakın ihmal etmeyin.

14. Haftalık gebeyim
Bebeğiniz bir şeftali kadar

Müjde; artık başını dik tutabiliyor!

Başı belirginleşen bebeğinizin neyi eksik sizce? Tabii ki saçları, artık saçları da çıkmaya başlayabilir ve tüm bedenini “lanugo” adı verilen incecik bir tüy tabakası kaplayabilir. Bu hafta olan diğer bir şeyse başını dik tutması, gözlerini hareket ettirmesi ve ayak tırnaklarının çıkmaya başlaması. Beyin gelişimi de hızlandığı için, miniğiniz yüz ifadesini artık daha net bir şekilde değiştirebilir.

Burun kanamaları yaşayabilirsiniz.

Hiç durmadan bebeğinizi beslemeye uğraşan bedeninizin kan hacminin arttığını artık biliyorsunuz. İşte bu artış, burun içi dokusunun şişmesine hatta zaman zaman kanasıma yol açabilir. Bunu durdurmak için başınızı yukarı kaldırın ve burun deliklerine burnun ortasından hafifçe bastırın. Ancak eğer baş ağrısı, burun ve kulaklarda doluluk hissi ve ateş gibi semptomlar yaşarsanız vakit kaybetmeden doktorunuza başvurun. Bir enfeksiyon söz konusu olabilir.

Kendinizi hayatınızın hiçbir döneminde olmadığı kadar enerjik, dinamik hissedebilirsiniz. Üstelik kendinizi çok iyi ve güzel de bulabilir hatta çevrenizden de bunu onaylayan sözcükler duyabilirsiniz. İşte bu dönem bir tatile çıkmak ve bu güzel enerjik günleri değerlendirmek için harika bir fırsat olabilir. Kan akışı arttığı ve damarlarınız genişlemeye başladığı için bu dönemde varis sorunuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bununla baş etmek için doktorunuza danışın. Büyük ihtimalle size varis çorabı önerecektir.

15 haftalık gebeyim
Bebeğiniz iri bir portakal

Enerjik ve mutlu süreç devam ediyor. Bu dönemde cinsel istekte artış olması çok doğal. Bunun için endişelenmeyin çünkü seks yapmanın bebeğinize ya da gebeliğinize bir zararı dokunmaz. 

Bu arada bebeğiniz 70 gr a ulaştı bile. Eskiye göre daha orantılı bir görünüme sahip. Kol ve bacakları rahatlıkla görülebilir ve ölçülebilir. Ultrasonografide tüm eklemlerini ve uzuvlarını oynatabilir, hareket edebilir. Bu haftalarda olabilecek bazı yakınmalar şunlar;


Artmış cinsel istek: Çünkü enerjiniz geri döndü ve kendinizi iyi hissediyorsunuz.

Burun kanamaları: Artmış kan hacmi ve burun yolundaki hassaslaşmanın bir sonucudur.

Mide yanması, gaz ve hazımsızlık: Yakınmalarınızı tetikleyecek gıdalardan kaçınalım. Antiasitlerin faydasını görebilirsiniz.

Şiş dişetleri: Gebeliğin başından beri hassasiyet olması çok doğal. Diş bakımınızı ihmal etmeyin, dişlerinizi sık fırçalayın.

Nefes darlığı hissi: Bu dönemde soluk aldığınızda zorlanabilirsiniz.

Bu dönemde karnınız belirginleşmeye başlar ancak herkesin vücut değişimi kendine özeldir. O nedenle kimseyle kendinizi kıyaslamayın.

16 haftalık gebeyim

Yaşamınız heyecan veren, sevimli bir şey var. Her doktor randevunuz sizi ona daha çok bağlıyor. Onun tekmelerini hissetmek için henüz erken ama nadiren bu haftalarda hissedilmesi mümkün de olabilir. Zaten ilk hareketlerini muhtemelen gaz ya da kas seğirmesi sanabilirsiniz…
Bu haftada bebeğiniz sizi duyabilir çünkü minik kulaklarında kemikler oluştu bile. Kaşları, kirpikleri ve saçları uzamaya devam ediyor.
Kutlamalara devam etmek için pek çok sebebiniz var. Cildiniz daha güzel ve parlak, saçlarınız daha az dökülüyor ve etrafınıza ışık saçıyorsunuz.
Ama yine de bazı can sıkıcı şeyler hissedebilirsiniz; Unutkanlık, kuru ve kaşınan gözler ve irileşip hassaslaşan gözler gibi…
Bu haftanın en güzel haberi artık düşük yapma riskiniz yalnızca %1.

17 haftalık gebeyim
12, 5 cm ve 170 gr


Bu dönemde bebeğinizin kemiklerinin yanında yağ ve kas dokusu da gelişmeye başlıyor. Göbek kordonu daha kalın bir hal alıyor.
Bu gebelik haftalarının belirleyici özelliği bebeğinizin son sürat büyümesi. Yakınmalarınız da bununla ilgili olmalı. Neler mi?
Vücut salgılarınızda artış: Artmış vaginal akıntı, terleme ve tükrük artışı (çünkü kan volümünüz arttı)
Garip, korkutucu rüyalar; Bir sincap mı doğurdunuz? Yoksa patronunuzla mı evlendiniz? Hep hormonların yüzünden bunlar. .
Gerginleşen ve çatlamaya başlayan karın ve göğüs derinizde kaşınma olması çok doğal. Ayrıca baştan beri dikkatle kilo almaya çalışmanıza rağmen bu aralar hesap biraz şaşabilir. Biraz daha hızlı kilo alabilirsiniz. Ama bu rakam haftada 400-800 gr dan fazlaysa, dikkat edin. Kilodaki hızlı artış tahmininizden daha büyük bir sorunun habercisi olabilir.
Ciltteki gerilme ve kilo almanın önüne geçmenin en güzel yolu da nemli ve yumuşak kalmasını sağlamaktır. Cildinize nemlendirici sürmeyi ihmal etmeyin.


18 haftalık gebeyim

Bebeğiniz bir enginar boyutunda. (Boyu 14, 2cm-ağırlığı: 190 gr)
Bebeğiniz her kasını çalıştırabilir ve tüm hareketleri kolayca yapabilir. İnanabiliyor musunuz o esniyor, çiğniyor, emiyor ve yutuyor? Tekme atma yumruğunu savurma ekseni etrafında dönme vb. gibi tüm hareketleri yapıyor. Ayrıca tüm bu hareketleri yaptığını size hissettirecek kadar da güçlü…
Tüm bu hoş gelişmelerin yanında çok da hoş olmayan bulgular da var; Şişmiş el ve ayaklar, sırt ağrıları, burun kanamaları, bacak krampları ve varisler bunlardan bazıları.
Bunlarla baş edebilmek için bazı değişiklikler yapmanın zamanı geldi. Öncelikle mümkün olduğunca yan yatmaya çalışın. Ayaklarını kalp seviyenizin üstünde tutmaya çalışın ve böylece varisleri rahatlatın. Yatmadan ılık banyo ve masaj iyi gelecektir.

19 haftalık gebeyim

O bir kız mı erkek mi? Heyecanla beklediğiniz an geldi ve artık cinsiyetinden eminsiniz. Artık onun tekmeleri, itmeleri hissediliyor.
Aman kilolara dikkat! Heyecanınız kilo kontrolünüzü kaybettirmesin. Hızlı kilo almak, dengesiz beslenmeden dolayı olabileceği gibi, halk arasında gebelik zehirlenmesi diye bilinen “preeklampsi” hastalığının belirtisi olabilir.
Ayrıca bu haftalarda bebeğiniz cildini koruyacak bir sistem geliştiriyor. Cildi örten ve koruyan bu tabakanın adı “vernix caseosa” dır.
Bu dönem ayrıntılı ultrasonografi yapılması için uygundur. . Bebeğiniz ve organlarına ait her ayrıntı sistematik bir şekilde değerlendirilir.

20 haftalık gebeyim

Bebeğiniz muz büyüklüğünde (285 gr – 16, 5 cm)
Bebeğiniz artık tad alma tomurcuklarını geliştiriyor. Artık eskiye göre çok daha fazla amnios sıvısını yutabiliyor.
Eğer detaylı ultrasonografiyi yaptırmadıysanız geç kalmadan yaptırın. Bebeğinizin kalbine, böbreklerine ve sinir sistemine ayrıntılı olarak bakılsın. Gelişimin haftasına uygun olup olmadığı belirlensin.


Artık gebelik sürecini de yarıladınız. Bebeğinizin cinsiyetini ve ayrıntılı sağlık durumunu da öğrendiniz. Artık sizden mutlusu yok…Enerjiniz yüksek, cinsel yaşantınız harika gidiyor. Fakat bazı sıkıntılı belirtiler de yok değil. Neler mi?


Vajinal akıntı: Bu doğıma kadar olabilecek bir belirti. Ancak yeşil renkli ve kötü kokuluysa doktorunuza gitmelisiniz.
Bacak krampları
Mide yanması
Şişkinlik


21 haftalık gebeyim

Bu haftaya geldiğinizde ortalama 5, 8 ila 6, 3 kg almış olmalısınız. Aldığınız her kg ın bebek için olduğunu sanmayın. Fazla kiloların bir bölümü de sizde depolanır.
Bebeğinizin hareketleri çok rahat hissedilebilir. Elinizi karnınıza koyarsanız o da size cevap verecektir.
Bu arada bebeğinizin sindirim sistemi gelişiyor. Onu dış dünyaya hazırlıyor, barsaklar mekonyum üretmeye başlıyor.
Aynı zamanda ürogenital sistem de gelişiyor. Kızsa, ömür boyu yetecek yumurta (6 milyon) ve rahim oluşmaya başlar, Erkek bebekse birkaç hafta içinde skrotuma inecek olan testisler oluşmaya başlar.


Bebeğinize isim bulmaktan başka sıkıntılarınız da olmalı:
Yalancı kasılmalar, süt gelen irileşmiş memeler, kuru cilt ve deri çatlakları bunlardan bir kaçı.

22 haftalık gebeyim

Bebeğinizin gözleri ve dudakları gelişiyor. Karnınızı hızla işgal ediyor. Uyku periyotları günde 12-14 saati buluyor. Uyumadığı zaman da tekme atıyor.
Beslenmeye dikkat! Ekstra aldığınız kalori miktarı 300 ü geçmemeli. ^ana öğün ve 2 ara öğün şeklinde beslenmeye çalışın. Az ve sık yiyin. Sağlıklı atıştırmalıklar tüketin.

23 haftalık gebeyim

Bebeğiniz pür dikkat dış dünyada olup bitenleri dinliyor. Sizin de onun için hazırlandığınızı biliyoruz. Bu hazırlığa onun için birikim yapmayı da dahil edebilirsiniz. Ufak rakamlar da olsa bunu yapmaya başlamak sizi de motive edecektir.
Bu haftada bebeğinizin yüzü tamamen oluştu. Sizin sesinizi ve kalp atışınzı dinliyor ve bazı dış sesleri de duyuyor.
Son birkaç haftanın sıkıntıları aynı şekilde devam ediyor. Bunların yanında diş eti kanamaları, bel ağrısı gibi sıkıntıların olması da doğaldır.

24 haftalık gebeyim

Artık o dışarıda yaşayabilmek için hazırlıklarını yapıyor ve gayet iyi. Siz nasılsınız? Herşey yolunda bile olsa kafanız oldukça karışık olmalı. Sanki gözünüzde anneliğin ilk günlerini canlandırıyor ve işin içinden çıkamıyor gibisiniz. Pes etme, annelik böyle bir şey.
Beliniz kalınlaştı, karnınız büyüdü. Muhtemelen 6, 6-7, 5 kg aldınız. Yine bu dönemde şişmiş ayaklar, bacaklarda kramplar ve bel ağrısı gibi sıkıntılı belirtiler peşinizi bırakmıyor.
Bu haftada bebeğinizin cildi daha da pembeleşir çünkü ciltaltı damarları oluşmaya başlar. Derisi daha düzgün bir hal alır. Cilt altı yağ dokusu artar. Bebeğiniz adım adım dış yaşama adapte olmaya çalışıyor.

Not: Glukoz tarama testinizi unutmayın

25 haftalık gebeyim

(22-23 cm. boyunda, 650-700 gr ağırlığında)
Doğum zamanı yaklaşıyor. Kulağa biraz korkutucu gelse de heyecan verici değil mi?
Bebeğiniz dış dünyaya hazırlanıyor demiştik. Artık burun delikleri açılmaya başlıyor. Akciğerlerde kılcal damarlarla kaplı hava kesecikleri de oluşuyor. Ses telleri gelişiyor.
Bu haftalar bebeklerin en hareketli ve aktif dönemleri. Henüz yerleri de bol. Rahat rahat hareket eder, vurur, takla bile atabilir.


Kendinizi enerjik ve gitgide büyüyen bir formda izlerken canınızı sıkabilecek bazı belirtiler de şunlar:

Kabızlık: Hormonların etkisiyle barsak hareketleri yavaşlar.
Uyku problemleri: Hormonal etki ve stres uyku düzenini bozar.
Sık idrar çıkma: Büyüyen rahmin mesaneye basısı nedeniyle sık idrara çıkma hissi oluşur.
Hemoroid (büyüyen rahmin damarlarda oluşturduğu baskı nedeniyle)
Gaz, şişkinlik ve mide yanması.
Sağlıklı beslenme, düzenli eğzersiz ve bol sıvı tüketerek sorunların çoğuna çözüm bulabilirsiniz.

26 haftalık gebeyim

Henüz onunla karşılaşmadınız ama tüm hayatınızı şimdiden ele geçirdi değil mi? Onunla yatıp onunla kalkıyorsunuz. Siz bir de doğduktan sonrasını düşünün…
Bu küçük oğlan ya da kız, son sürat büyüyor. Yeni yetenekler, özellikler ve duygular geliştiriyor. Bu arada gözleri tamamen oluştu ve açılmaya hazır. Kirpikleri bile var. Soluk alma hareketleri yapıyorsa da, hava solumuyor çünkü amniotik sıvının içinde yaşıyor.
Bu dönemde başağrıları (stres ve uykusuzluktan dolayı) canınızı sıkabilir. Ayrıca unutkan olmanız sizi korkutmasın. Hormonal dalgalanmalar bunlara neden olabilir.

27 haftalık gebeyim

Gebeliğin 2. Üç ayı da bitmek üzere. Bundan sonrası daha hızlı ve heyecanlı geçecek.
Bebeğiniz nerdeyse 1 kg (bazı bebekler 1 kg ı aşabilir). Boyu ise 36-38 cm. Bebeğiniz sadece büyümekle kalmıyor gün be gün daha da zeki oluyor.
Soluk alıp verme egzersizleri yapıyor. Akciğerleri hızla gelişiyor ve beyni gittikçe daha komplex hal alıyor. BU dönemde çoğu anne adayı bebeğin hareketlerini dikkatle takip eder ve az hareket ettiğini düşünerek endişe eder. Unutmayın ki bebeğinizin de dinlenmeye ihtiyacı var. Bebekler genelde siz sakinken hareket etmeyi tercih eder. Gün içinde 1-3 saat durgun dönemleri olabilir.
Sık idrar, kabızlık, el ayak şişmesi ve varisler derken tırnaklarda kötüleşme ve kırılma, ciltte eskiye göre değişiklikler olabilir.

28 haftalık gebeyim

Bebeğiniz bir patlıcan boyutunda
Lütfen bebeğinizin ölçülerini başka anne adaylarının bebek ölçüleriyle karşılaştırmayın. Her bebeğin genetik yapısı farklıdır. Kilo ve boy normal sınırlar içindeyse sorun yoktur.
Bu dönemde cilt altı yağ dokusu artmaya devam eder. Kaşlar ve kirpikler oluşmuştur. Hatta gözlerini kırpıştırabilir. Öksürür, hıçkırır, öksürür ve emme hareketi yapar.
Beyin yüzeyinde oluklar ve çukurlar oluşur. Beyin hacimce artar.
Artık karnınız iyice büyüdü. Pozisyon değiştirmekte zorlanabilirsiniz.
Bu dönemde “yalancı doğum ağrısı” tabir edilen kasılmalar olabilir. Endişe etmeyin çünkü bunlar düzenli ve ritmik değildirler. Rahim ağzında açılmaya sebep olmazlar. Rahmi doğuma hazırlayan ağrılardır.

29 haftalık gebeyim

Bebeğiniz nerdeyse gelişimini tamamlamak üzere. Ama biraz daha kilo alması gerekiyor. Kilo aldıkça sizin de tahmin edebileceğiniz gibi yeri azaldığı için, daha zor hareket eder. O nedenle daha az hareket etmesi sizi endişelendirmesin.
Bu dönemde uyku problemleriniz artabilir. Gece sık idrara çıkmak uykunuzu kaçırabilir. Uyumak için lütfen kendinizi zorlamayın. Güzel bir müzik açın ve zamanın tadını çıkarın. Tabii ki gündüz dinlenmeye çalışın, ufak şekerlemeler yapın.
Beslenmenize dikkat etmeye devam edin. Sık acıkmanız doğal. Ama sağlıklı atıştırmalıklara devam.


30 haftalık gebeyim

Bebeğiniz doğumdaki boyuna yaklaştı. 1400-1500 gr ağırlığa ulaştı. Boyu ise 40-43 cm. kadar.
Bu haftalarda artık bebek ısı ayarlamasını yapma yeteneğini kazanıyor. Onun konforu yerinde ama sizinki? ? Muhtemelen yüzünüzü buruşturuyorsunuz; Gece yatış pozisyonunuzu iyi ayarlamalısınız. Yan yatmak size ve bebeğinize iyi gelecek. Bacak arası yastık kullanabilirsiniz. Yatmadan 2 saat öncesinde yemek yemeği durdurun. Çünkü büyüyen rahmin mideye basısı mide yanması ve ağrısına sebep olacaktır. Az az sık sık yemek ve yemek sonrası bir süre dik postürde durmak size iyi gelecektir.
Yoga, pilates gibi sporlar bacaklarınıza olur olmadık giren kramplara faydalı olacaktır. Yüzme sporu da hem barsaklarınıza hem de ödeminize iyi gelecektir.


31 haftalık gebeyim

Bu haftada bebeğiniz 1500-1700 gr. Nerdeyse 5 duyusu da gelişti. Ayrıca ürogenital sistemi de gelişmeye devam ediyor. Erkek bebekte testisler aşağıya iner, kızsa klitoris belirgin hale gelir.
Bu haftada bebeğin akciğer gelişimi halen devam etmektedir. Ama tam olgunlaşmış sayılmaz. Bu nedenle erken doğum olursa bebeğin bir süre yoğun bakımda kalması gerekebilir.
Bu dönemde bebeğinizin uyku saatleri daha da düzene girer. Dikkatli bir gözlemle uyku ve uyanıklık zamanlarını kolayca ayırt edebilirsiniz.
Eğer 4 boyutlu bir ultrasonografik muayene yaptırdıysanız bebeğinizin kime benzediğini bile öğrenmiş olmalısınız…

32 haftalık gebeyim

Bu haftada bebeğiniz yavaş yavaş doğum pozisyonunu almış olmalı. Ya da çok kısa bir süre sonra alacak. Hatta doğum kanalına girmeye hazırlanıyor.
Bir taraftan da dışarıda hayatı için son hazırlıklarını yapıyor. Yutuyor, emme ve soluma hareketlerini tekrarlıyor. Cilt altı yağ dokusu arttığından cildi artık şeffaf değildir. Daha önce bahsettiğimiz ayva tüyleri de yavaş yavaş dökülmeye başlar.
Bebeğiniz için her şey yolunda gidiyor ama sizin için muhtemelen öyle değil.
El ve ayaklar şişti. Eski ayakkabılarınız belki de olmuyor.
Sırt ve bel ağrılarınız arttı.
Karın ve bacaklarda kaşıntılar var.
Çatlamaya başladı cildiniz.
Unutkanlık ve dalgınlık var.
Nefesiniz daralıyor ve sık nefes alıp veriyorsunuz.
Bu haftada beslenme çok önemli. Yeterince vitamin, mineral ve protein almalısınız. Yeterince sıvı tüketmeye özen gösterin. Hareketsiz kalmayın. Doğum öncesi kan ve idrar testlerinizi tekrarlamanız gerekebilir. Vitamin ve demir takviyenizi almayı ihmal etmeyin.

Not: Çalışan anneler bu haftadan itibaren doğum öncesi izne ayrılabilirler. Ayrıca doktorunuzla doğum yapacağınız hastaneyi seçme konusunda ortak bir değerlendirme yapın.

33 haftalık gebeyim

Son aylarda bebeğinizin haftada ortalama 225-250 gr kadar alır. Bebeğinizin içinde olduğu amniotik sıvı da artarak maksimum seviyeye ulaşır. Bebeğiniz artık daralan rahim içinde zar zor hareket ediyor. Üstelik çok daha kuvvetli. Bu nedenle tekmeleri fena halde canınızı yakabilir.
Ayrıca bebeğinizin bağışıklık sistemi de gelişiyor. Ama bir süre sizden gelen antikorlarla idare etmesi gerekecek.
Bu dönemde bel, kasık ve sırt ağrılarınız artabilir. Çünkü büyüyen karın duruşunuzu bozabilir ve eğer sırt ve bel kaslarınız yeterince kuvvetli değilse ağrıları daha kuvvetli hissedebilirsiniz.
Hızla büyüyen bebeğiniz midenize daha çok bası yaptığı için, regürjitasyon denen mide içeriğinin yukarı çıkması sık görülen bir yakınmadır. Küçük öğünler ve doktorunuzun önereceği bazı ilaçlar sizi rahatlatacaktır.

34 haftalık gebeyim

Bebeğiniz, 2000-2200 gr ağırlığında 46-50 cm boyunda
Meraklı bebeğiniz, sizin sesinizi ve dış dünyadaki konuşmalarınızı dinliyor. Bazı uzmanlara göre sizin sesinizi başkalarınınkinden ayırt edebiliyor.
Ürogenital sistemi gelişmesi nerdeyse tamamladı.
Cildindeki lanugo tüyleri kayboldu.
Cildini koruyacak yağlı tabaka kalınlaşmaya başladı.
Ayrıca tırnakları da hızla uzuyor.
Bu haftada bebek geçmiş haftalara göre daha aşağıya doğru inebilir. (alt karın boşluğuna)Bu da nefes almanızı rahatlatacaktır. Ayrıca kan basıncındaki değişiklikler ve uykusuzluk yüzünden görme ile ilgili sorunlara sık rastlanabilir. Bunlar bir problemin belirtisi olmayabilir ancak yüksek tansiyonla birlikte olması çok ciddi bir durumun habercisi olabilir.
Bu son haftalarda da kilo kontrolüne devam. Fazla tuzlu ve baharatlı yiyecekler tüketmeyin. Asla hareketsiz kalmayın.

35 haftalık gebeyim

Bebeğiniz sizin kadar hızlı kilo alıyor artık. Bir önceki haftaya göre ağırlığı 300 gr artmış olabilir. Ortalama 2500 gr ağırlığında boyu ise 45-50cm uzunluğundadır. Beyin hücreleri hala artmaya devam ediyor ve işitme duyusu da mükemmel artık.
Rahminiz orijinal boyutunun nerdeyse 1000 misline ulaşmıştır. Tabii sizin hareketleriniz de çok ağırlaşmıştır. Gebeliğin başından itibaren aldığınız kilo 9-13 kg arasındaysa doğru yoldasınız demektir. Yakınmalarınızın büyük kısmı da bebeğin ve sizin ağırlaşmasıyla ilgilidir. Sık idrara çıkma, kabızlık, varislerde artma ve bol vajinal akıntı gibi.
Bu hafta bebek hangi pozisyondaysa doğum zamanı da büyük ihtimalle aynı pozisyonda olacaktır ve pozisyonunu sizin hareketlerinizle değiştirmez. Hareketleri yeri daraldığı için biraz azalmış olsa da, yine hareket eder. Gittikçe güçlendiği için hareket ettiğinde bunu hissedersiniz.
Bu haftada erken doğum belirtilerini hatırlatmakta fayda olacaktır;
*Düzenli, ritmik ve kuvvetli kasılmalar
*Aniden gelen bol akıntı ya da berrak sıvı

36 haftalık gebeyim

Zaman adeta rüzgar gibi geçti ve doğuma sayılı günler kaldı. Heyecan dorukta! Muhtemelen yapılan ultrasonografilerde hiçbir şey gözükmüyor çünkü bebek büyürken alan daralıyor ve amnios sıvısı da rölatif olarak azaldığı için görüntüler birbirine girebilir, karmaşıklaşabilir.
Artık bebeğin tüm sistemleri dışarıda yaşama uygun ve gelişimini tamamladı.
Kilosu ve boyu doğum zamanınkine yaklaştı. (2750-2900 gr /// 46-51 cm boy)
Bebeğin pelvise doğru inmesi sizin solunum hareketlerinizi daha rahat hale getirmiş olmalı. Ama uyku probleminiz hala devam ediyor olmalı. Yine büyüyen rahim etkisiyle kasıklarınızda ve belinizde rahatsızlık devam edecektir. Bacaklarda ve ayak bileklerinde şişme iyice artmıştır.
Not: Tehlikeli ve riskli bir durum yoksa cinsellikle ilgili kısıtlama yapmaya gerek yoktur. Ama bu son dönemlerde anne adaylarında artan duygusallık, bebeğe odaklanma ve doğum endişeleri nedeniyle cinsel isteksizlik olabilir. Bunu doğal karşılamak gerekir.

37 haftalık gebeyim

Bu hafta itibarıyla doğum her an başlayabilir. Buna hazırlıklı olmakta fayda var. Çünkü bu hafta itibarıyla olabilecek doğum erken doğum olarak nitelendirilmiyor.
Bebeğiniz hala kilo almaya devam ediyor. Ağırlığı 2900-3000 gr., boyu ise 47-51 cm.
Bir yandan nefes alma hazırlıkları yaparken bir yandan gözlerini açıp kapatıyor, parmağını emiyor.
Heyecan katsayınız gittikçe artsa da bazı yakınmalarınızın şiddetlenmesi keyfinizi kaçıracaktır.
Bazı anne adaylarında son haftalarda ciltte çatlamalar olabilir. Safra stazı nedeniyle karın ve bacaklarda kaşıntı şiddetlenebilir. Uykusuzluk nedeniyle stres ve anksiyete hissetmeniz de çok doğal. Yine bu haftalarda iştahınızın azalıp, kilo almanızın durduğunu görebilirsiniz. Biraz daha sabır, çok az kaldı.

38 haftalık gebeyim

Bebeğiniz artık 2950-3250 gr ve boyu 49-51cm.
Artık her şeyiyle yanınıza gelmeye hazır. Cildini kaplayan vernix adı verilen tabakadan ve lanugo tüylerinden hemen hemen kurtuluyor. Hareketleri biraz daha azalmış olabilir. Endişe etmeyin lütfen!! Ama gün içinde bebeğinizin hareketlerini takip etmekte fayda var. Bunu yaparken eğlenerek yapın. Yüksek volümlü bir müzik açın, sol tarafınıza yatın ve hissedin bebeğinizin coşkusunu.
Bu arada göğüsleriniz de bebeğinizi beslemeye hazır. Bazen sarımsı bir sıvı geliyor olabilir.
Doğuma hazırlık için eklemlerde ve bağ dokusundaki gevşeme yüzünden zaman zaman bebeğinizin aşağı düşecekmiş gibi hissettiğinizi söylediğinizi duyar gibiyim.
Ödem bağlı sinir basısı nedeniyle ellerde keçeleşme ve uyuşmalar olabilir. Aynı durum bacak ve kalçada ağrı şeklinde belirti verir.
Bu hafta iştah azalacağından, az ve kaliteli beslenmek önemlidir. Sağlıklı atıştırmalıklar tüketmeye özen gösterin.

39 haftalık gebeyim

Bebeğinizin ölçüleri artık fazla değişmez. Kilosu 3000-3600 gr boyu 49-53cm civarındadır. Her bebeğin aynı olmadığını unutmayın. Bu haftada bebeğiniz 3kg altında da olabilir ama bu sağlıksız olduğunu göstermez.
Bu haftalarda daha zor hareket etmeniz ve daha çok dinlenmek istemeniz doğal. Bebeğin başının pelvise girmesi ve bası yapması yürüyüş şeklinizi bile değiştirmiş olabilir.
Bu dönemde fiziksel rahatsızlıkların yanında psikolojik açıdan da gergin olabilirsiniz. Doğumun yaklaşması, gerginlik ve kaygı hissi bir daha bebek mi? Aslaa demenize neden olabilir.

Eşinizin ve yakınlarınızın desteğiyle bu son dönemeci daha kolay atlatabilirsiniz. Doktorunuzla da korkularınızı paylaşmaktan çekinmeyin. Bunların son derece olağan duygular olduğunu unutmayın.

40 haftalık gebeyim

Tebrikler! Büyük macera sonlanmak üzere. Tüm hazırlıklar ve hareket planı tamamlandı ve defalarca üstünden geçildi.
Bu son haftada evde ve dışarıda tek başınıza kalmamaya dikkat edin. Aşırı yorucu aktivitelerden kaçının.
Bu haftalar yolculuk için uygun haftalar değildir.
Banyo esnasında oturmayı tercih edin. Suyunuz aşırı sıcak olmasın.
Hafif, hazmı kolay ve sıvı ağırlıklı beslenin. Dışarda yemekten kaçının. Doğum belirtilerine ve bebeğinizin hareketlerine odaklanın. Şüpheli bir durumda doktorunuzla iletişime geçin. Bu son günleri tatlı bir heyecanla atlatın ve sağlıkla bebeğinize kavuşacağınız anı bekleyin.

Yorumlar (0)
Bir yorum gönder
İsim:
E-mail:
Yorum:
Güvenlik kodu: