Arama

Haberler

( 72 Haberler )

Haberler

( 72 Haberler )
"Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Kalay, Zürih Üniversitesi’nde yapılan ilginç araştırmanın detayları hakkında şu bilgileri verdi..."
Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Kalay, doğum sonrası depresyon ve tedavisinde kullanılacak yeni ilaç hakkında önemli bilgiler verdi.
Genelde sağlıklı beslenmeye çalışsak da herkes ara sıra kaçamak yapar. Mesela koca bir fincan bol sütlü kahve ve yanında kremalı pasta... Ama hamileyseniz bu kaçamaklar konusunda çok daha dikkatli olmalı, gelişen bebeğinizi düşünerek beslenmelisiniz. Mesela gebelikte daha çok protein ve kalsiyum ihtiyacı ortaya çıkar. Çünkü büyüyen bebeğinizin kemikleri ve dokuları için bunlar şarttır.
Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Kalay, kaşıntıya sebep olacak birkaç neden ve bununla nasıl başa çıkılacağı hakkında şu bilgileri verdi. Vücudunuzda, kızarıp tahriş olacak ve kaşınacak bir çok yer arasında hiç şüphesiz en kötüsü vajina bölgesidir.
Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Kalay, antidepresanlar ve gebelikte kullanımıyla ilgili önemli bilgiler verdi. Çoğu insan tarafından gebelik bir mutluluk süreci olarak görülmesine rağmen, anne adaylarının yüzde 10 ila 20’si depresyon belirtileriyle boğuşmak durumunda.
Bir Anneler Günü’nü daha geride bıraktık. Anneler, anne olmanın haklı gururunu ve sevincini doyasıya yaşadı. Anneler Günü, günün coşkusunu anne ve anne adaylarına bonkörce sunarken, bu duyguyu yaşayamayanların payına düşen, çoğu zaman farkında bile olmadığımız, yalnızca umutsuzluk ve hüzün oldu. Çocuk sahibi olamayan kadınlar anne olamamanın üzüntüsünü bir kez daha derinden hissetti. Sadece anneler gününde değil, günlük hayatta da çoğu kez unutulur onlar. Sohbetlerde, toplantılarda herkes sürekli çocuklarından, annelikten, okuldan, öğretmen seçiminden konuşur durur çünkü..
Kadınların ileri yaşta çocuk sahibi olabilmesini sağlayan 'yumurta dondurma' işlemine Türkiye'de yaklaşık on yıldır izin veriliyor. Ancak sadece kanser hastası, erken menopoz veya yumurta rezervi azalan kadınlara...
Genç yaş grubunda ciddi hastalık riski yüksek olmamasına rağmen, hamileler ciddi hastalık riski yüksek grupta yer alırlar. Ciddi hastalık dediğimizde yoğun bakım gereksinimi, solunum cihazına bağlanma ve ölümden bahsediyoruz. Ek olarak hamilelikte geçirilen Covid-19 enfeksiyonunun erken doğum riskini arttırdığını da biliyoruz.
Testis kanseri teşhisi konan genç erkekler, hastalığı tedavi etmenin çocuk sahibi olma şanslarını tehlikeye atabileceğinden endişelenmekte, ancak yeni araştırmalar bu endişelere son verebilir ve zihinlerini rahatlatabilir.
  • 30/04/2020 14:01
  • |
  • 0 yorum
Covid-19 salgını nedeniyle ara verdiğimiz tedavilerimize, 4 Mayıs 2020 Pazartesi günü itibariyle yeniden başlıyoruz.